Tasarımlarınızı müşterilerinize mockuplara uygulayarak sunun!

Pek çok tasarımcı web siteleri tasarladıktan sonra sunumlarını bir mockup üzerinden uygulanmış halde yapmak isterler. Eğer grafik tasarım konusunda bilgili değilse veya zaman kalmadıywsa mockuplara uygulamak problem yaratabiliyor. Sizlere bu tarz sorunlarınıza acilen çözüm üretebilecek ücretsiz bir online servis sunacağız. Adı “Magic Mockup” aşağıda linkini vereceğimiz siteye tıklayarak size en uygun mockup taslağını seçerek, servisin istediği boyutlarda görselleri yükleyin ve taa daa! Servis bünyesinde mobil , masaüstü ve tablet görüntülerini de sunabilmenize imkan sağlıyor. Aynı zamanda Capture Url diyerek ekran görüntüsü almadan online olarak sitenizin görüntüsünü mockup üzerine uygulayabiliyor. Keyifli kullanmalar dileriz. Magic Mockup Link

Css ve Javascript ile Işın Kılıcı Yapımı

Geçtimiz aylarda Star Wars filminin 7.si vizyona girdikten sonra Star Wars fanları tafarından Css3 ve Javascript k tasarlanmış Işın kılıcı örneği ile birlikteyiz. Yoda’nın Wader’in Obi Van’ın ve Windu’nun kılıç renkleri ile düğmesine tıkladığınızda açılıp kapanan kılıçlar oldukça eğlenceli Buraya tıklayarak demosuna ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak çalışmayı indirebilir ve kodlarını inceleyebilirsiniz. Bu güzel çalışmayı hazırladığı için Nicholas Cerminara ya teşekkür ediyoruz.

Videoları Gif Animasyona kolayca çevirin

İnternette gezinirken pek çok sitelerde galeri veya liste olarak gif animasyonlara rastlamışsınızdır muhakkak, bunu nasıl yapıyorlar gibi sorularda oluşmuştur kafanızda,  aslında çok basit. Bugün nasıl videolarınızdan gif yapabileceğiniz ipucunu vereceğiz. Videoları gif animasyon yapabilmek için program bilgisine veya belli bir uzmanlığa gerek yok bunun için yeni bir online servis var ve bugün bunu tanıtacağız. İşlemimizin adı “Video to Gif” ve Giflike.com bunu yapabilmemiz için çok kullanışlı bir arayüzü olan servis sunuyor bize. Açılan sitede “Create” menüsü üzerinden hangi videoyu gif haline getirmek istiyorsak onun linkini yapıştırıyoruz veya mp4 uzantılı videomuzu yükleyerek adımları takip ediyoruz. Örnek verecek olursak  Youtube kanalımızda yüklü olan yeni yıl videomuzu gif yaptığımız videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.   Yılbaşı Videosu : Gif hali :

Sitelerinizde çok yer kaplayan JPEG dosyalarını optimize edin

Yeni web siteleri yaparken başımıza gelen büyük sorunlardan birisidir şüphesiz ki büyük boyutlu görseller, yaptığımız sitenin saniyeler içinde açılması gerekirken, uzun uzun bekleriz bazen , bu yazı serisinde sizlere sitelerinizi hızlandırma ipuçları vereceğiz. Peki hangi görseller büyük boyutlu ve sitemizin yüklenme hızını etkiliyor nasıl tespit ederiz ? Google Developers  PageSpeed Insights adında bir ürün çıkardı ve daha öncelerde chrome eklentisi olarak kullanılıyordu. Şimdi ise başlı başına bir web servisi. Page Speed web servisini açarak yüklenme hızı yavaş olan sitemizin adresini yazıyoruz. Page Insights servisi, sitemizin hızını puanlayarak hızlandırmak için yapmamız gerekenleri sıralıyor bize. Ayrıca bu servis de büyük boyutlu görsellerin ve büyük boyutlu css dosyalarımızın küçük boyutlu versiyonlarını sunabiliyor bize ve tamamen ücretsiz.  Eğer bu servisi kullanmak yerine diyelim ki galeri görselleriniz büyük boyutlu ve çok fazla galeri görseliniz mevcut, TinyJpg adlı web sitesi, toplu jpg dosyalarını optimize edebiliyor ve çok büyük boyutlu dosyalarımızı gerçekten yüzünüzü güldürebilecek seviyede kalitesini bozmadan küçük boyutlara indirebiliyor. Aynı zamanda PNG dosyalarınız içinde TinyPNG adında farklı bir servisleri mevcut. Bir diğer yazımızda sizlere css ve js dosyalarınızın optimizasyonu ve sayfanın altında yüklenmesi konusundan bahsedeceğiz bizi takip edin..